Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz : Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaAramaLatest imagesGiriş yapKayıt Ol

Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı

2 posters
YazarMesaj
EsinTi
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
EsinTi

+Rep : 5
Nerden Nerden : Kayseri
Lakap : !Muro!

Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı Empty
MesajKonu: Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı   Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı Icon_minitimePerş. Nis. 15, 2010 3:08 am

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e önceki gün Samsun'da yapılan provokatif saldırı, sokakları hareketlendirdi.
Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı Provokatif
Hakkari ve Yüksekova'da izinsiz gösteri yapan gruplar polise taşla saldırırken, Aydın Didim'de işyeri ve araçların camlarını kırdı. Benzer protestolar dün Van, İstanbul, Muş, İzmir, Erzurum ve Şanlıurfa'da da yaşandı. Çirkin saldırıya her kesimden tepki yağarken, siyasî partilerin tamamı provokatif eylemi kınadı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in tahrik edici açıklamaları ise tepki çekti. Sivil toplum örgütleri de yayınladıkları mesajlarda Türkiye'nin karanlığa sürüklenmek istendiği noktasında birleşti: "Demokratikleşme çabalarını baltalamak isteyenlerin tuzağına düşmeyelim."

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yönelik provokatif saldırı amacına ulaştı. Türkiye'nin birçok yerinde çirkin eylem, izinsiz gösterilerle protesto edildi. İstanbul'da Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün binası taşlandı.

Hakkari'de izinsiz gösteri yapan grup, polise taşla saldırdı. Polis, gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Yüksekova ilçesinde de izinsiz gösteri yapan grup, polise taş attı. Aydın'ın Didim ilçesinde de saldırıyı protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. PKK lehine slogan atan gruptakiler, ilçe merkezindeki bir kahvehane ve iki araca taşlı saldırıda bulundu. Polis ekipleri, 13 kişiyi gözaltına aldı. Van'da, BDP il binası önünde toplanan ve aralarında Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu grup, slogan atarak Sanat Sokağı'na kadar yürüdü. İzmir'de BDP İl Başkanlığı binası önünde toplanan partililer, slogan atarak, alkışla saldırıya tepki gösterdiler. Basın açıklaması okuyan BDP eski İzmir İl Başkanı Mukaddes Kubilay, Ahmet Türk'e yapılan çirkin saldırının tüm Kürt halkına ve halkların bir arada barış içinde yaşama arzusuna yapıldığını anlattı. Erzurum'da, BDP İl Başkanlığı'nda toplanan partililer Mahallebaşı Meydanı'na kadar yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı. BDP İl Başkanı Rıza Güler, "Sorumluların en kısa sürede ortaya çıkarılmasını istiyoruz." dedi. Şanlıurfa'da BDP il binası önünde toplanarak, Karakoyun İş Merkezi önüne gelen grup, saldırıya tepki gösterdi.

Saldırı, BDP üyesi bir grup tarafından İstanbul Taksim'de protesto edildi. İstiklal Caddesi girişinde toplanmaya başlayan grubun sayısı kısa sürede yaklaşık 1000 kişiye ulaştı. Teröristbaşı Abdullah Öcalan ve PKK lehine slogan atan grup, eylem sonrası taşkınlık çıkardı. BDP il binasına yürümek isteyen göstericiler, il binasıyla aynı cadde üzerinde bulunan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü binasını taşladı. Polisin karşılık vermediği olay, parti yöneticilerinin araya girmesiyle sona erdi.

Saldırgan tutuklandı: Pişmanım

Saldırgan İsmail Ç.'nin, polisteki ifadesinde, 'yaptığı eylemden dolayı pişman olduğunu ve Türk halkından özür dilediğini' söylediği öğrenildi. Saldırganın, "Sırrı Sakık'ın sözleri beni tahrik etti. Bir anlık hırsıma yenik düşerek eylemi gerçekleştirdim. Özür dilerim." dediği bildirildi. Saldırgan tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İsmail Ç. emniyetteki sorgusunda, askerlik görevini 6 yıl önce KKTC'de yaptığını, ruhsatsız silah bulundurmaktan hakkında işlem yapıldığını ve 18 gün tutuklu kaldığını anlattı. Adliye binasının karşısındaki bir kahvehanede çalıştığını ifade eden saldırganın, Sırrı Sakık'ın sözlerinden de etkilendiğini söylediği öğrenildi. İsmail Ç.'nin, "Kalabalığı görünce merak üzerine adliyenin önüne geldim. Sırrı Sakık, duruşma çıkışı etrafta toplanan vatandaşların sözlü sataşması üzerine polise dönüp, 'Susturun şu terbiyesizleri.' dedi. Bu ifadeyi duyunca kendimi zor tuttum. Ahmet Türk'ün basın açıklamasını dinledim. Açıklaması bitip aracına yöneldiği sırada, yanına yaklaşınca şehitlerden dolayı terör örgütünün basın sözcülüğünü yaptığını düşündüğüm için bir anda gözüm karardı. Bir anlık hırsıma yenik düşerek eylemi gerçekleştirdim. Bir plan kurmadım."

İfadesinde, 'olayın bu şekilde bir sonuç doğuracağını tahmin etmediğini, herhangi bir şey elde etmeyi amaçlamadığını da belirttiği' öğrenilen İsmail Ç.'nin, "Yapmış olduğum bu eylemden dolayı çok pişmanım ve Türk halkından özür diliyorum." dediği bildirildi. Emniyetteki sorgusu tamamlanan iki şüpheli geniş güvenlik önlemleri altında Adli Tıp'a götürülerek kontrolden geçirildi. Burada yaklaşık 10 dakika kalan şüpheliler, yine geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen İsmail Ç. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Uğur K. ise tutuksuz yargılanmak üzeri serbest bırakıldı.Fatih Yalçıner, Mehmet Köse Samsun

Güvenlik önlemleri daha iyi olmalıydı
https://gencligiz.forumakers.com
DiSS_aRTİST
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
DiSS_aRTİST

+Rep : 4
Nerden Nerden : ~Gayseri~
Lakap : DiSS_aRTİST

Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı Empty
MesajKonu: Geri: Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı   Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı Icon_minitimeC.tesi Nis. 24, 2010 5:21 pm

paylaşım için tşk....

Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı
1 sayfadaki 1 sayfası